Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Emeklinin intibak umudu

2000 yılından sonra emekli olanlar için yılbaşından sonra ekstra zam umudu doğdu. Zaten ocak ayında emekli maaşları enflasyon oranında artacak ancak 2000 yılından sonra emekli olanların da 355 liraya ulaşan bir intibak zammı umudu bulunuyor. Ekstra zam için son sözü mahkeme verecek. Yaklaşık olarak 12 milyon emekliye ocak ayında zam verilecek. Zam için geri sayımın […]

03 Aralık 2016 - 14:23 'de eklendi ve 551 kez görüntülendi.
Emeklinin intibak umudu

2000 yılından sonra emekli olanlar için yılbaşından sonra ekstra zam umudu doğdu. Zaten ocak ayında emekli maaşları enflasyon oranında artacak ancak 2000 yılından sonra emekli olanların da 355 liraya ulaşan bir intibak zammı umudu bulunuyor. Ekstra zam için son sözü mahkeme verecek.

Yaklaşık olarak 12 milyon emekliye ocak ayında zam verilecek. Zam için geri sayımın başladığı bu günlerde 2000 yılından sonra emekli olanlar da hem intibak hem de zam bekliyor. Anayasa Mahkemesi emeklinin lehine karar verirse milyonlarca emekli için güzel günler gelecek. Yüksek Mahkeme’nin olumlu karar vermesi durumunda 2000 yılından sonra emekli olan herkesin maaşında 355 liraya varan artışlar olacak.

İntibak zammı, 2000 yılından emekli olanlar için yapılmıştı. Bu zam, 2000 yılından sonra emekli olanlar için de bir umut olmuştu.

İntibak zammından 2000 yılından sonra emek olanların da yararlanabilmesi için mahkemeye başvurulmuştu. Davalar,. Ankara 3. İş Mahkemesi ve Yargıtay 21. Hukuk Dairesi’nde görüşülmüş ve olumsuz karar verilmişti. Türkiye Emekliler Derneği de konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını duyurdu.

Derneğin Hukuk Danışmanı Avukat Cafer Turan Yazıcıoğlu, gerek bilirkişinin raporu gerekse ombudsman kararının emeklinin lehine olmasına rağmen beklenen neticeye Yargıtay’da ulaşılamadığını ifade ederek, dernek üyelerinin Anayasa’da yer alan bireysel başvuru haklarını kullanarak konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirtti.

Anayasa Mahkeme’nin vereceği kararın olumlu olması durumunda 200 yılından sonra emekli olanların da maaşları artacak.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER