Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

BES’e otomatik katılımda geri sayım

Türkiye’de tasarrufların artırılması için kamu ve özel sektörde çalışanların işveren aracılığıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılımını öngören süreç 1 Ocak 2017’de başlıyor. Yeni yılla birlikte sisteme ilk olarak bin ve üzerinde istihdamı olan özel sektör çalışanları dahil edilecek. Personel sayısı 250 ila 1000 arasında olan özel sektör, kamu idareleri ve sosyal güvenlik kurumlarında çalışanlar […]

31 Aralık 2016 - 9:06 'de eklendi ve 612 kez görüntülendi.
BES’e otomatik katılımda geri sayım

Türkiye’de tasarrufların artırılması için kamu ve özel sektörde çalışanların işveren aracılığıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılımını öngören süreç 1 Ocak 2017’de başlıyor.

Yeni yılla birlikte sisteme ilk olarak bin ve üzerinde istihdamı olan özel sektör çalışanları dahil edilecek.

Personel sayısı 250 ila 1000 arasında olan özel sektör, kamu idareleri ve sosyal güvenlik kurumlarında çalışanlar 1 Nisan 2017’de, çalışan sayısı 100 ila 249 olan özel sektörde bulunanlar ise 1 Temmuz 2017’den itibaren sisteme geçecek.

Kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren veya yeni işe giren 45 yaşını doldurmamış çalışanların ücretinden kesilecek asgari katkı payı miktarı, prime esas kazancın yüzde 3’ü olacak.

Çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına, mevcut bireysel emeklilik sistemi ile aynı koşullara tabi olarak yüzde 25 devlet katkısı teşviki verilecek. Çalışanlara 2 aylık cayma süresi tanınacak. Bu süre sonunda sistemde devam etmeye karar verenlere bin lira tutarında devlet katkısı sağlanacak. Emeklilik halinde ise hesabındaki birikimi en az 10 yıl süreli yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana birikiminin yüzde 5’i oranında ek devlet katkısı teşviki verilecek.

Otomatik katılım sistemine şartları taşıyan tüm çalışanlar dahil olacak. Çalışanlar otomatik katılım kapsamı dışındaki BES sözleşmesiyle otomatik katılım sistemine devam edemeyecek.

İşverenler otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda Hazine Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilmiş 18 emeklilik şirketinden en az biri ile emeklilik sözleşmesi imzalayacak. İşveren, sözleşme imzalayacağı şirketi seçerken hizmet kalitesi ve çalışanlara sunduğu avantajları dikkate alacak. İşveren, çalışan tarafından sisteme ödenecek katkı paylarının çalışanın ücretinden kesilerek emeklilik şirketine aktarılmasını sağlayacak.

Tahsil işlemleri, emeklilik şirketleri veya bu amaçla yetkilendirilecek bir şirket tarafından takip edilecek.

İşveren, çalışanların katkı paylarının yönlendirileceği fonlara ilişkin olarak “faiz içeren” veya “faiz içermeyen” şeklinde tercihlerini almak, tercihte bulunmayanlar adına tercihte bulunmak, çalışan bilgilerini şirkete göndermek ve çalışanın sözleşmesi ile ilgili bir takım taleplerini şirkete iletmekle de yükümlü olacak.

 

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER