Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Türkiye eğitimde 72 ülke içinde 50’nci sırada

Uluslararası eğitim değerlendirme testi (PISA) sonuçlarına göre, Türkiye’deki öğrenciler okumada, bilimde ve matematikte OECD ortalamasının altında yer aldı. Test, 72 ülkede 15 yaşında olan 540 bin öğrenci arasında gerçekleştirildi. 72 ülkenin 35’i Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) ülkeleri arasında bulunuyor. Türkiye bu 72 ülke arasında 50. sırada yer alırken, geçmiş yıllarda gerçekleştirilen testlere […]

07 Aralık 2016 - 13:37 'de eklendi ve 2259 kez görüntülendi.
Türkiye eğitimde 72 ülke içinde 50’nci sırada

Uluslararası eğitim değerlendirme testi (PISA) sonuçlarına göre, Türkiye’deki öğrenciler okumada, bilimde ve matematikte OECD ortalamasının altında yer aldı.

Test, 72 ülkede 15 yaşında olan 540 bin öğrenci arasında gerçekleştirildi. 72 ülkenin 35’i Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) ülkeleri arasında bulunuyor. Türkiye bu 72 ülke arasında 50. sırada yer alırken, geçmiş yıllarda gerçekleştirilen testlere göre de performansında düşüş meydana geldi.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre zirvede Singapurlu öğrenciler yer aldı. Bu öğrenciler matematik, bilim ve okumada en yüksek notları aldı.

35 OECD ülkesi arasında Japonya, Estonya, Finlandiya ve Kanada en başarılı ülkelerin arasında yer alırken Türkiye sıralamalarda alt sıralarda kaldı.

OECD ülkelerindeki öğrencilerin yüzde 7.7’si bilimde en yüksek sonuçları aldı. Bilim testinde Singapur’da 4 öğrenciden 1’i, Tayvan, Japonya, Finlandiya’da 7 öğrenciden 1’i de en yüksek seviyede oldu.

20 ülkede öğrencilerin yalnızca yüzde 1’inden azı en yüksek notları alabildi ve bu ülkelerden biri de Türkiye. Türkiye’de oran yüzde 0,3 seviyelerinde.

Kız öğrencilerin bilimde erkek öğrencilerden daha başarılı olduğu tek ülke ise Finlandiya.

Singapur, Hong Kong (Çin), Makao (Çin) ve Tayvan matematikte başı çeken ülkeler arasında yer alıyor. Japonya’daki öğrencilerin durumu da OECD ülkeleri arasında en iyi seviyede. Türkiye’deki öğrencilerin matematik testindeki başarı ortalaması ise OECD ülkeleri ortalamasının altında kaldı.

Türkiye’nin matematik testindeki başarı seviyesi Birleşik Arap Emirlikleri, Şili, Moldova, Uruguay, Karadağ, Trinidad ve Tobago, Tayland ve Arnavutluk ile benzer.

Okuma testinde Singapur, Hong Kong (Çin), Kanada ve Finlandiya başı çekti. OECD ülkeleri arasında Kanada ve Finlandiya başı çekerken Meksika ve Türkiye sonda aldı.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER