Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

İTÜ engelleri ortadan kaldırıyor

İstanbul Teknik Üniversite’nde (İTÜ) engellilerin hayatını kolaylaştıracak adımları atmaya devam ediyor. İTÜ’den yapılan yazılı açıklamada, bugüne kadar engelli bireylere yönelik olarak hayata geçirilen “Sesli Adımlar”, “Evrensel Tekstil Merkezi”, “Engelsiz ve Yaya Dostu Kaldırımlar” gibi somut projelere İTÜ’de eğitim gören öğrencilerin 3 boyutlu yazıcıyla geliştirdikleri biyonik el çalışması da hayata geçirildi. Engelsiz bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak projelerin […]

04 Aralık 2016 - 10:49 'de eklendi ve 3053 kez görüntülendi.
İTÜ engelleri ortadan kaldırıyor

İstanbul Teknik Üniversite’nde (İTÜ) engellilerin hayatını kolaylaştıracak adımları atmaya devam ediyor.

İTÜ’den yapılan yazılı açıklamada, bugüne kadar engelli bireylere yönelik olarak hayata geçirilen “Sesli Adımlar”, “Evrensel Tekstil Merkezi”, “Engelsiz ve Yaya Dostu Kaldırımlar” gibi somut projelere İTÜ’de eğitim gören öğrencilerin 3 boyutlu yazıcıyla geliştirdikleri biyonik el çalışması da hayata geçirildi.

Engelsiz bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak projelerin geliştiği vurgulanan İTÜ’de, özellikle 8 çalışma dikkat çekiyor.

Açıklamada, son dönemde dikkat çeken en önemli gelişmelerden birinin de Tamer Temizer, Ezgi Çetin, Onur Rodop, Arda Özdere ve Oğuz Sarp’ın oluşturduğu Astero-biyonik ekibinin tasarladığı 3 boyutlu yazıcıda üretilen biyonik el olduğu dilye getiriliyor.

Türkiye’de ilk olan ve bir üniversitede mekan içi yön bulma uygulaması olarak nitelendirilen “Sesli Adımlar” ise kapalı yerlerde bluetooth teknolojisi ile çalışan yön bulma uygulaması. Bu proje, İTÜ İnşaat Fakültesi’nde yön ve yer bulmayı kolaylaştırması ile biliniyor.

Engelli bireylere yönelik kıyafet tasarımı yapan “Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi”nin haricinde kaldırım genişliğini 3 ila 4, yüksekliği ise 5 santimetre olan kaldırımlar, engelli öğrencilerin sorunlarını dinleyerek çözüm üreten “İTÜ Engelli Öğrenci Danışma Birimi”, fakültelerdeki ve seçmeli ders olan “erişilebilirlik” dersi, Sarıyer Şehit Üsteğmen Ali Büyükdicle Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencileri tarafından hazırlanan yiyeceklerin satışa sunulduğu Türkiye’nin “ilk” down kafesi “Fanfan Kafe” de İTÜ’nün engelli duyarlılığını gösteren çalışmalar arasında bulunuyor.

İTÜ öğrencilerinin oluşturduğu İTÜ Gönüllülük Kulübü de “Engeller Durdurmasın” projesi geliştirdi. Bu kapsamda işitme, görme ve zihinsel engelli okullara yapılan ziyaretlerde düzenlenen özel etkinlikler toplumsal farkındalığı da artırmayı hedefliyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER