Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Finlandiya eğitiminde sınav yok ödev var

Eğitim sistemindeki başarısı dünyaca bilinen Finlandiya’nın temel değerleri arasında eşitlik, sosyal adalet, demokrasi, öğretmene ve öğrenciye özerklik yer alıyor. Finlandiya’da eğitim sistemi öğrenciyi merkeze alıyor. Finli çocuklar, dünyanın en iyileri arasında yer alırken, okullar arasında da çok küçük farklar bulunuyor. Öğrenciler, ücretsiz olan eğitim sisteminde, ülkenin her noktasında aynı kalitede eğitim alıyor. Uluslararası alandaki derecelere […]

13 Aralık 2016 - 15:08 'de eklendi ve 2500 kez görüntülendi.
Finlandiya eğitiminde sınav yok ödev var

Eğitim sistemindeki başarısı dünyaca bilinen Finlandiya’nın temel değerleri arasında eşitlik, sosyal adalet, demokrasi, öğretmene ve öğrenciye özerklik yer alıyor.

Finlandiya’da eğitim sistemi öğrenciyi merkeze alıyor. Finli çocuklar, dünyanın en iyileri arasında yer alırken, okullar arasında da çok küçük farklar bulunuyor. Öğrenciler, ücretsiz olan eğitim sisteminde, ülkenin her noktasında aynı kalitede eğitim alıyor. Uluslararası alandaki derecelere karşın ülkede yeni bir eğitim reformu daha yapılarak ders programları değiştirildi.

Müfredatı yeniden belirlenen Finlandiya’daki eğitimde okullar, kendi yollarını bulmaya özendiriliyor.

MEF Üniversitesi’nin düzenlediği “Eğitimde Değişim Konferansları”nın oturumlarından biri “Finlandiya’nın son müfredat değişikliği”ne ayrılmıştı.

Helsinki Üniversitesi, Viikki Öğretmen Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Sari Muhonen, “başarılı bir eğitim sistemi varken niye reforma ihtiyaç duyulduğu yönündeki soruya “Çünkü dünya değişiyor” diye cevap veriyor.

Çalışma hayatının değiştiğini ifade eden Muhonen teknolojinin de geliştiğini, eğitimin de bu değişikliklere uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi, Ülkenin eğitim sisteminde eğlenerek öğrenme ile takım halinde öğrenme bulunduğunu vurguladı.

Aynı bölümden Ulla İlomaki-Keisala ise eğitimin tamamen ücretsiz ve demokratik olduğuna vurgu yaparken, müfredat reformunda 7 ila 16 yaş arası temel eğitime odaklandıklarını bildirdi. İlomaki-Keisala, temel amacın bilgi vermek ya da çocukların ne bildiğinin olmadığını, amacın çocukların sağlıklı gelişimini sağlamak olduğunu kaydetti. Sistemde öğrenciler arası ya da okullar arası kıyaslamanın olmadığını, testin bulunmadığını söyleyen İlomaki-Keisala, “Öğrenmeyi öğrenmek ana merkezde yer alıyor. Öğrenci aktif ve öğretmen ve öğrenci birlikte çalışıyor. Karşılıklı takdir ve geri bildirim var. Öğrenmeyi değerlendiriyoruz ama sınavı sınav için yapmıyoruz” diye konuştu.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER