Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Trump’tan Putin’e övgü

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hiçbir ABD’li diplomatı sınır dışı etmeme kararına övgü dolu sözlerle karşılık verdi. Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Putin’den erteleme konusunda harika bir hamle. Onun çok zeki olduğunu her zaman biliyordum” ifadelerini kullandı. ABD, Rusya’nın başkanlık seçimlerine siber saldırı düzenlediği iddiaları nedeniyle Washington ve San Francisco’da […]

31 Aralık 2016 - 13:11 'de eklendi ve 620 kez görüntülendi.
Trump’tan Putin’e övgü

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hiçbir ABD’li diplomatı sınır dışı etmeme kararına övgü dolu sözlerle karşılık verdi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Putin’den erteleme konusunda harika bir hamle. Onun çok zeki olduğunu her zaman biliyordum” ifadelerini kullandı.

ABD, Rusya’nın başkanlık seçimlerine siber saldırı düzenlediği iddiaları nedeniyle Washington ve San Francisco’da görevli 35 Rus diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini istemişti. Aynı çerçevede Maryland ve New York eyaletlerinde Rus hükümetine ait iki yerleşkenin boşaltılması talep edilmişti.

Bu yaptırımlara karşılık Putin, ABD’nin Rusya’da görev yapan diplomatlarını sınır dışı etmeyeceklerini açıklamıştı.

Putin, yazılı açıklamasında, “Karşılık verme hakkını saklı tutuyoruz. Ancak sorumsuz, ‘mutfak diplomasisi’ seviyesine inmeyeceğiz. Rus-Amerikan ilişkilerinin yeniden tesisine yönelik adımları ABD Başkanı seçilen Donald Trump’ın tutumuna göre belirleyeceğiz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD’li üst düzey bir yetkilinin açıklamasına göre, Moskova’da ABD’li diplomatların rahatsız edilmesine misilleme olarak 35 Rus diplomat ülkeden sınırdışı edilmişti. ABD ayrıca New York ve Maryland’de bulunan 2 Rus temsilciliğini de kapatmıştı.

Başkan Barack Obama, Demokrat Parti ve Hillary Clinton’ın seçim kampanyasına karşı düzenlediği siber suçlar nedeniyle Rusya hakkında harekete geçeceğini açıklamıştı. Rusya ise iddiları kesin bir dille iddiaları reddetmişti.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin 35 Rus diplomatın ülkeyi terk etmesini istemesine “mütekabiliyet prensibine” göre karşılık verileceğini ve cevabın ne olacağına Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karar vereceğini söylemişti.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER