Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Suriye’de tahliye edilen siviller rehin alındı

Suriye’nin Halep kentindeki insanlık dramı bitmiyor. Halep’ten tahliyeler başlarken, rejim yanlısı terörist grupların tahliye sırasında durdurdukları konvoydaki yaklaşık 800 kişiyi rehin aldığı duyuruldu. Dünya Sağlık Örgütü de Halep’in doğusundan insanların tahliye edilmesi operasyonunun askıya alındığını açıkladı. Suriye hükümeti de Doğu Halep’teki muhaliflerin ve ailelerinin tahliyesinin durdurulduğunu açıkladı. Şam yönetimi, muhalifleri anlaşmanın koşullarını ihlal etmekle suçladı. […]

16 Aralık 2016 - 13:42 'de eklendi ve 510 kez görüntülendi.
Suriye’de tahliye edilen siviller rehin alındı

Suriye’nin Halep kentindeki insanlık dramı bitmiyor. Halep’ten tahliyeler başlarken, rejim yanlısı terörist grupların tahliye sırasında durdurdukları konvoydaki yaklaşık 800 kişiyi rehin aldığı duyuruldu.

Dünya Sağlık Örgütü de Halep’in doğusundan insanların tahliye edilmesi operasyonunun askıya alındığını açıkladı.

Suriye hükümeti de Doğu Halep’teki muhaliflerin ve ailelerinin tahliyesinin durdurulduğunu açıkladı. Şam yönetimi, muhalifleri anlaşmanın koşullarını ihlal etmekle suçladı.

Suriyeli bir yetkili, tahliye sürecinde “engellemeler”in yaşandığını iddia etti. Yetkili, muhaliflerin, tahliye işlemleri yapılırken ellerinde bulunan kişileri de beraberlerinde götürmek istediğini, bunun da varılan anlaşmaya aykırı olduğunu söyledi.

Ajanslar, bölgedeki konvoyunun güzergahı üzerinde 4 patlama sesinin duyulduğunu bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, 6 binden fazla kişinin tahliye edildiğini açıklayarak bunların 3 bin kadarının muhalif, 300’ünün de yaralı olduğunu duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Doğu Halep’te tahminlere göre 40 bini sivil olmak üzere 50 bin kişinin tahliye edilmeyi beklediğini belirtti,

İlk tahliyelere perşembe günü sabah saatlerinde başlanmıştı ancak konvoy, üzerlerine ateş açılması nedeniyle geri dönmek zorunda kalmıştı.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine başta Türkiye olmak üzere yürütülen diplomatik görüşmeler sonucunda ateşkes yeniden sağlanmış ve tahliyeler devam etmişti.

Öte yandan Suriyeli muhalifler, açılan ateşle ilgili İran destekli Şii milis gruplarını suçlamıştı.

Tahliyeler sona erdiğinde Halep kentinin tamamının yeniden Suriye hükümetinin yönetimine geçeceği bildirilmişti ancak yaşanan gelişmeler üzerine tahliyeler durduruldu.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER