Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Suriye’de sivillerin tahliyesi için ‘yeni anlaşma’

Suriye’deki iç savaşta hükümetin yanında savaşan Lübnanlı Şii grup Hizbullah’ın El Manar TV’si de Fua ve Kefraya’dan toplam 2500 kişinin tahliye edilebileceğini duyurdu. Haberlere göre, başka bölgilerde de tahliyeler karşılıklı olarak sürecek. Halep tahliyeleri bittikten sonra Fua ve Kefraya’da kalan 1500 kişinin tahliyesi karşılığında hükümet güçlerinin kuşatması altındaki Zebadani kasabasına bağlı Madaya’dan da 1500 sivil […]

18 Aralık 2016 - 16:55 'de eklendi ve 438 kez görüntülendi.
Suriye’de sivillerin tahliyesi için ‘yeni anlaşma’

Suriye’deki iç savaşta hükümetin yanında savaşan Lübnanlı Şii grup Hizbullah’ın El Manar TV’si de Fua ve Kefraya’dan toplam 2500 kişinin tahliye edilebileceğini duyurdu.
Haberlere göre, başka bölgilerde de tahliyeler karşılıklı olarak sürecek.
Halep tahliyeleri bittikten sonra Fua ve Kefraya’da kalan 1500 kişinin tahliyesi karşılığında hükümet güçlerinin kuşatması altındaki Zebadani kasabasına bağlı Madaya’dan da 1500 sivil tahliye edilecek.
Halep’te muhaliflerin kontrolündeki bölgede yaşayan sivillerin tahliyesi Cuma günü durdurulurken, Pazar sabahı yeniden anlaşmaya varıldığı yönünde haberler gelmişti.
Suriye Kızılayı Başkanı Münir Hakimi anlaşmanın yeniden tesis edilmesini beklediklerini kaydedip, “Bu sabah bana gelen haberler 6 saat önce anlaşmaya varıldığı yönünde. Ekibimiz hazır” demişti.
Uluslararası Kızılhaç Örgütü’nün sözcülerinden Elodie Schindler ise son durumla ilgili olarak “Doğu Halep’ten insanları tahliye etmeye hazırız. Umarız Pazar sabahı başlar” açıklamasını yapmıştı.
En az 6 bin kişi kırılgan ateşkes altında Perşembe günü Doğu Halep’ten ayrıldı. Ancak bir gün sonra iki tarafın birbirini anlaşmayı bozmakla suçlamaları eşliğinde tahliyeler durdu.
Suriye hükümeti kaynakları, silahlı muhalif grupların İdlib’in Fua ve Kefraya köyündeki sivillerin tahliyesine izin vermemeleri nedeniyle Doğu Halep’teki işlemin durdurulduğunu savunmuştu.
Halepli öğretmen Abdülkafi Hamdu, küçük kızıyla bölgeden ayrılmayı beklediğini anlatırken, “Hava çok soğuk, Çpcuklar aç ve ağlıyorlar. Çoğu insan bu ateşkesin vahşi bir şekilde sonlanmasından korkuyor. Bir daha buradan çıkmayacaklarından korkuyorlar.” dedi.
Muhalifler ise Suriye ordusunu destekleyen Şii milislerin kendilerine ateş açtığını ve tahliye işleminin bu yüzden durdurulduğunu söylemişti.
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Pazar günü yaptığı açıklamada, El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi üyelerinin İdlib’de muhalif kuşatması altındaki Fua ve Kefraya’ye giden otobüsleri durdurduğunu açıklamıştı.
Öte yandan Fransa’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunduğu karar tasarısı, tahliyelerin denetimi için Halep’e uluslararası gözlemci gönderilmesini öneriyor.
Tasarıda, bölgeye gönderilecek gözlemcilerin tahliyelerin denetimi dışında sivillerin korunması konusunda da rapor hazırlaması öngörülüyor.
ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, karar tasarısına desteklerini açıklarken olası bir Rusya vetosu halinde, tasarının BM Genel Kurulu özel oturumunda görüşülmesi için girişimde bulunacaklarını açıkladı.
İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da sivillerin uluslararası gözlemcilerin denetiminde Doğu Halep’ten çıkarılmasının “yaşanan vahşeti engellemeye” yardımcı olacağını söyledi.
Moskova yönetimi ise tasarıya karşı çıkacağı sinyalini verirken, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise Halep’te gözlemcilerin bölgede görev almasının haftalar süreceğini savundu.
Moskova, Suriye krizinin başladığı 2011’den bu yana altı BM karar tasarısını veto etti.

Etiketler :
SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER