Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Suriye’de hangi gruplar ateşkes kapsamında?

Suriye’de Perşembe gece yarısından itibaren yürürlüğe giren ateşkes yer yer yaşanan çatışmalara rağmen önemli ölçüde uygulandı. Ateşkesin hangi silahlı isyancı grupları içerdiğiyle ilgiliyse çelişkili bilgiler geliyor. Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde hazırlanan ateşkesi takiben bir ay içinde Kazakistan’da barış görüşmelerinin başlaması hedefleniyor. Muhaliflere yakın, İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi (SOHR) ülkenin genel olarak sakin […]

31 Aralık 2016 - 9:03 'de eklendi ve 524 kez görüntülendi.
Suriye’de hangi gruplar ateşkes kapsamında?

Suriye’de Perşembe gece yarısından itibaren yürürlüğe giren ateşkes yer yer yaşanan çatışmalara rağmen önemli ölçüde uygulandı.

Ateşkesin hangi silahlı isyancı grupları içerdiğiyle ilgiliyse çelişkili bilgiler geliyor.

Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde hazırlanan ateşkesi takiben bir ay içinde Kazakistan’da barış görüşmelerinin başlaması hedefleniyor.

Muhaliflere yakın, İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi (SOHR) ülkenin genel olarak sakin bir gece geçirdiğini açıkladı.

SOHR bununla birlikte ülkenin kuzeyindeki Hama Eyaleti’nde isyancılar ve Suriye ordusu güçleri arasında çatışmalar yaşandığını belirtti.

SOHR Genel Müdürü Rami Abdülrahman, “Bazı küçük isyancı gruplar ve hükümete sadık güçler, kendi varlıklarına son verdiği için ateşkesi yıkmak istiyor” dedi.

Şam’ın doğusundaki Doğu Guta bölgesinin sakinleri de, ateşkesin uygulamaya girmesinden iki saatten daha az bir süre sonra silah sesleri duyduklarını belirtti.

Ülkenin kuzey doğusundaki İdlib Eyaleti’nden de ayrıntısı öğrenilemeyen çatışma haberleri geldi.

Perşembe gününden bu yana ateşkesin hangi isyancı grupları içerdiğiyle ilgiliyse farklı bilgiler geliyor.

Türkiye anlaşmanın, BM Güvenlik Konseyi tarafından ‘terörist’ örgüt listesinde yer alan grupları kapsamayacağını söyledi.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada, IŞİD ve Nusra Cephesi ile bu örgütlerle bağlantılı grupların kapsam dışı olduğu belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı yayımladığı bir açıklamada ateşkese yedi örgütün katıldığını belirtti.

Bakanlığın açıklamasında şu bilgiler yer aldı:

Feylak el Şam: 19 müfereze, 4 bin üyeye sahip. Halep, İdlib, Hama ve Humus Eyaletleri’nde faaliyet gösteriyor.

Ahrar’uş Şam: Tam adı, Ahrar’uş Şam İslami Hareketi. 80’den fazla müfrezesi, 16 bin üyesi var. Halep, Şam, Deraa, İdlib, Lazkiye, Hama ve Humus’ta faaliyet gösteriyor.

Ceyş’ül İslam (İslam Ordusu): 64 müfrezesi, 12 bin üyesi var. Halep, Şam, Deraa, Deyr ez-Zor, Lazkiye, Hama ve Humus’ta faaliyet gösteriyor.

Suvar el Şam: Sekiz taburu, yaklaşık 2500 üyesi var. Halep, İdlib ve Lazkiye’de faaliyet gösteriyor.

Ceyş’ül Mücahidin: 13 müfrezesi, yaklaşık 8000 üyesi var. Halep, İdlib ve Hama’da faaliyet gösteriyor.

Ceyş İdlib: Üç büyük müfrezesi, 6000’den fazla üyesi var. İdlib’de faaliyet gösteriyor.

Cephet el Samiye (Şamiye Cephesi): Beş büyük müfrezesi ve yaklaşık 3000 üyesi var. Halep, İdlib ve Şam’da faaliyet gösteriyor.

Bu örgütlerden Ahrar’uş Şam ve Ceyş’ül İslam (İslam Ordusu) Suriye’deki büyük isyancı gruplardan ve ikisi de ÖSO çatısı altında değil.

Reuters haber ajansına konuşan bir Ahrar’uş Şam yetkilisi, grubun anlaşmaya dair bazı şerhleri olduğunu ve henüz anlaşmayı imzalamadıklarını söyledi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER