Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Protestocular meclisi işgal etti

Parlamento muhabirlerinin meclisten görüntü almasını yasaklayan tasarıyı protesto edenler meclisin giriş ve çıkışlarını kapattı. Gösteriler nedeniyle 200’den fazla iktidar partisi vekili içeride kapalı kaldı. Polonya’da parlamento muhabirlerinin meclis genel kurulundan görüntü almasını yasaklayan tasarı protesto gösterilerine neden oldu. Yüzlerce gösterici, yeni yasal düzenlemeye tepki göstererek meclis binasını işgal etti. İktidardaki Hak ve Adalet Partisi (PiS) […]

17 Aralık 2016 - 18:57 'de eklendi ve 339 kez görüntülendi.
Protestocular meclisi işgal etti

Parlamento muhabirlerinin meclisten görüntü almasını yasaklayan tasarıyı protesto edenler meclisin giriş ve çıkışlarını kapattı. Gösteriler nedeniyle 200’den fazla iktidar partisi vekili içeride kapalı kaldı.

Polonya’da parlamento muhabirlerinin meclis genel kurulundan görüntü almasını yasaklayan tasarı protesto gösterilerine neden oldu. Yüzlerce gösterici, yeni yasal düzenlemeye tepki göstererek meclis binasını işgal etti.

İktidardaki Hak ve Adalet Partisi (PiS) üyesi 200’den fazla milletvekili meclis binasında mahsur kaldı.  Bina önünde eylem düzenleyen göstericiler, vekillerin dışarı çıkmasına izin vermedi.

Meclisten çıkışı engellenen vekilleri arasında PiS Genel Başkanı Jaroslow Kaçinski ile ülkenin yeni başbakanı Beate Szydolo’nun da bulunduğu belirtildi.

Göstericiler, 2017 yılı bütçesinin kabul edilmesine de tepki göstererek bütçenin muhalefetin “yasa dışı” olarak değerlendirdiği koşullar altında kabul edildiğini iddia etti.

Bütçe oylaması, meclis genel kurulu 30 muhalif milletvekili tarafından işgal edildiği için başka salonda yapılmıştı. Muhalefet, meclisteki karışıklık nedeniyle bazı milletvekillerinin oylamaya katılamadığını belirterek oylamanın meşruiyetini kaybettiğini bildirdi.

Öte yandan hükümetin hayata geçirmeyi planladığı basın düzenlemesi, Polonya medyasının tepkisini çekmeye devam ediyor. 20’den fazla medya organı, meclis oturumunu boykot etti.

Medya çalışanları, düzenlemenin hayata geçmesi durumunda bir milletvekilinin oylama sırasında orada bulunmayan başka bir vekil adına oy kullanması gibi usulsüzlüklerin kanıtlanamayacağını öne sürüyor.

Düzenleme meclis genel kurulundan sadece devlet kuruluşlarının görüntü alabilmesini öngörüyor. Parlamento muhabirlerinin ise meclis içinde milletvekilleriyle karşı karşıya gelmeyecekleri başka bir kısımda çalışması planlanıyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER