Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Pembe taksiler yollarda

Ürdün’de 10 kadın şoförü ile hizmet veren pembe taksiler yolcu taşıyor ancak muhafazakar kesime göre kadınların bu taksilerde şoförlük yapması da uygunsuz. Kadın taksi şoförleri, utanç kültürünü yıkarak Araplara ve Arap dünyasına kadınların güçlü olduğunu ve erkeklerin tekelinde olan alanlarda da çalışabileceklerini ispatlamak istediklerini vurguluyor. Pembe taksilerin müşterilerinin çoğunluğu da gece çalışan hemşireler, gündüz çocuklarını […]

01 Ocak 2017 - 16:26 'de eklendi ve 594 kez görüntülendi.
Pembe taksiler yollarda

Ürdün’de 10 kadın şoförü ile hizmet veren pembe taksiler yolcu taşıyor ancak muhafazakar kesime göre kadınların bu taksilerde şoförlük yapması da uygunsuz.

Kadın taksi şoförleri, utanç kültürünü yıkarak Araplara ve Arap dünyasına kadınların güçlü olduğunu ve erkeklerin tekelinde olan alanlarda da çalışabileceklerini ispatlamak istediklerini vurguluyor.

Pembe taksilerin müşterilerinin çoğunluğu da gece çalışan hemşireler, gündüz çocuklarını okula getirip götüren anneler ve kız öğrenciler oluşturuyor.

Pembe taksi şoförleri, pembe bir gömlek ve mavi bir kravat takıyor. Bu kadın sürücüler, ülkeye gelen ancak eşlerinin tek başına dışarı çıkıp erkek sürücülerin kullandığı araçlara binmesine müsaade etmediği Suudi kadınlara hizmet veriyor.

Ülkedeki genç kızlar, sadece kadınların kullandığı taksilerde kendini daha güvende hissettiğini belirtiyor.

Özellikle üniversiteli genç kızlar bu taksilerden son derece memnun. Akşamları üniversite çıkışında ya da gece evden çıkmak mecburiyetinde kaldıklarında bu taksileri kullanmayı tercih ettikleri belirtiliyor.

Üniversiteliler, bir kadının taksi şoförü olarak çalışmasının utanılacak bir yanı olmadığını, çünkü bunun bir meslek olduğunu ve sadece erkeklerle sınırlı kalmaması gerektiğini düşünüyor.

Ürdün’de yaklaşık olarak 500 bin kadın ehliyet sahibi. Ürdün Ulusal Trafik Bürosu verilerine göre bu rakam, ülkedeki toplam sürücü sayısının yüzde 20’sini oluşturuyor.

Ülkede kadınların taksi şoförü olmasına muhafazakar yaklaşanların da bulunduğu bir gerçek. Bazı kişiler taksi şoförlüğünün kadınlar için uygun bir iş olmadığını belirtiyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER