Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Kazakistan’da Türk Filmleri Haftası başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yerli Düşünce Derneği’nce Türkiye İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA), Türkiye’nin Astana Büyükelçiliği ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin desteğiyle düzenlenen “Türk Filmleri Haftası” Kazakistan’ın başkenti Astana’da başladı. Film haftasının açılış töreni Jastar oyun tiyatrosunda düzenlendi. Törene katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, sinemayla dilde, fikirde ve işte bir olmanın daha da çabuk […]

19 Aralık 2016 - 21:47 'de eklendi ve 355 kez görüntülendi.
Kazakistan’da Türk Filmleri Haftası başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yerli Düşünce Derneği’nce Türkiye İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA), Türkiye’nin Astana Büyükelçiliği ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin desteğiyle düzenlenen “Türk Filmleri Haftası” Kazakistan’ın başkenti Astana’da başladı.

Film haftasının açılış töreni Jastar oyun tiyatrosunda düzenlendi. Törene katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, sinemayla dilde, fikirde ve işte bir olmanın daha da çabuk olacağına inandığını vurguladı. Topçu, “Hayalim Türk dünyasındaki filmlerin birbirlerinin şehirlerinde oynaması. Bu vesileyle bir Türkmen, Kırgız, Özbek ve Anadolu Türkü birbirlerinin hayatlarını öğrensinler” diye konuştu.

Topçu ayrıca, Türk dünyasında bilinen Köroğlu, Manas Destanı veya Göktürk Anıtları ile ilgili ortak senaryoların yazılabileceğini ifade etti.

Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık da Türk film haftasının Kazakistan’ın bağımsızlığının 25. Yıldönümüne hitaben yapıldığına dikkat çekti.

TİKA Astana Koordinatörü Ali İhsan Çağlar da yaptığı konuşmada, sanatın toplumların birbirini tanıması açısından güçlü bir araç olduğuna vurgu yaparak, “TİKA olarak bunun farkındayız” dedi. Çağlar, projenin Kırgızistan, Türkmenistan gibi diğer Türk ülkelerinde de gerçekleştirilmesinin planlandığını ifade eden Çağlar, projeyi sonuna kadar desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi.

Türk Filmleri Haftası, 22 Aralık tarihine kadar sürecek. Türk Filmleri Haftası’nda 2017 yılında Oscar ödülüne aday olan “Kalandar Soğuğu”, “Ertuğrul”, “Üç Göl”, “Unutursam Fısılda”, “Patron Mutlu Son İstiyor” filmlerinin Kazak seyircileriyle buluşması bekleniyor.

Öte yandan izleyicilere 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili kısa film de izletildi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER