Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

İsrail: BM’nin kararına uymayacağız

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınan, İsrail’in işgal altındaki topraklardaki yasa dışı yerleşimlerine son vermesiyle ilgili kararın ‘utanç verici’ olduğunu söyledi. Netanyahu, İsrail’in karara uymayacağını belirtti. Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ise kararı, ‘İsrail politikalarına yönelik büyük bir darbe’ olarak değerlendirdi. Karar, 14 lehte ve bir çekimser oyla geçti. ABD oylamada çekimser […]

24 Aralık 2016 - 15:30 'de eklendi ve 420 kez görüntülendi.
İsrail: BM’nin kararına uymayacağız

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınan, İsrail’in işgal altındaki topraklardaki yasa dışı yerleşimlerine son vermesiyle ilgili kararın ‘utanç verici’ olduğunu söyledi. Netanyahu, İsrail’in karara uymayacağını belirtti.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ise kararı, ‘İsrail politikalarına yönelik büyük bir darbe’ olarak değerlendirdi.
Karar, 14 lehte ve bir çekimser oyla geçti. ABD oylamada çekimser kaldı.

Güvenlik Konseyi kararı, İsrail’in ABD’nin seçilmiş Başkanı Donald Trump’tan oylamaya müdahale etmesini istemesinin ardından geri çekilmişti.
Ancak Malezya, Yeni Zelanda, Senegal ve Venezuella’nın devreye girmesinin ardından karar yeniden gündeme alındı.

Kararda, “İsrail hemen ve tamamen, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere, işgal altındaki Filistin topraklarında tüm yerleşim yeri faaliyetlerini durdurmalı” ifadesi yer alıyor.

Ayrıca kararda, İsrail yerleşimlerinin “yasal dayanağının olmadığı” belirtiliyor ve “iki devletli çözümü tehlikeye attığı” kaydediliyor.
İsrail’in 1967 yılından bu yana işgal atlında tuttuğu Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yaklaşık 140 yerleşim yerinde 500 bine yakın Yahudi yaşıyor.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, tasarının geçmesi ardından şunları söyledi:

“İsrail, BM’deki İsrail karşıtı bu utanç verici tasarıyı reddetmektedir. İsrail tasarının şartlarına uymayacak. Güvenlik Konseyi, Suriye’de yarım milyon insanın katledilmesini durdurmak için hiçbir şey yapmadığı bir zamanda, Orta Doğu’daki tek gerçek demokrasiye, İsrail’e karşı utanç verici bir şekilde birlik olmakta ve Ağlama Duvarı’nı ‘işgal edilmiş toprak’ olarak nitelendirmektedir.”

Netanyahu, Obama yönetimin ‘sadece İsrail’i korumakta başarısız olmakla kalmadığını, aynı zamanda BM’deki bu örgütlenmeye perde arkasından destek verdiğini’ söyledi.

ABD’nin BM Büyükelçisi Samantha Power, “Yerleşim sorunu o kadar kötü bir hale geldi ki iki devletli çözümü tehlikeye sokuyor” demişti.
Power, İsrail Başbakanı Netanyahu’yu yerleşimleri savunması nedeniyle eleştirmiş ve şöyle konuşmuştu:

“Bir kişi, aynı anda hem yerleşimleri genişletip hem de çatışmayı bitirecek iki devletli çözüme destek veremez.”

Power, ABD’nin Güvenlik Konseyi kararına neden destek vermediği konusunda gerekçe olarak yerleşim konusunun kararda “çok dar bir bakış açısıyla” ele alınmış olmasını gösterdi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER