Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Halep’teki tahliyeler gecikiyor

Halep’in doğusundaki muhaliflerin ve sivillerin tahliyesi gerçekleşmedi, Doğu Halep’e giden ambulanslar geri döndü. Suriye hükümeti, muhaliflerin kontrolünde bulunan yerleşim yerlerindeki yaralı askerlerinin eş zamanlı olarak tahliye edilmesini istiyor. Tahliyenin “Uluslararası Kızılhaç Komitesi” denetiminde TSİ 06.00’da başlayacağı ifade edilmişti. Rejime ait otobüslerin kentin doğusuna getirildiği ancak tahliyelerin gerçekleşmediği belirtildi. Esad yönetiminin müttefiki Rusya, dün askeri müdahalenin […]

14 Aralık 2016 - 12:10 'de eklendi ve 472 kez görüntülendi.
Halep’teki tahliyeler gecikiyor

Halep’in doğusundaki muhaliflerin ve sivillerin tahliyesi gerçekleşmedi, Doğu Halep’e giden ambulanslar geri döndü.

Suriye hükümeti, muhaliflerin kontrolünde bulunan yerleşim yerlerindeki yaralı askerlerinin eş zamanlı olarak tahliye edilmesini istiyor.

Tahliyenin “Uluslararası Kızılhaç Komitesi” denetiminde TSİ 06.00’da başlayacağı ifade edilmişti.

Rejime ait otobüslerin kentin doğusuna getirildiği ancak tahliyelerin gerçekleşmediği belirtildi.

Esad yönetiminin müttefiki Rusya, dün askeri müdahalenin sona erdiğini ve muhaliflerin denetiminde bulunan son bölgelerin de rejim güçlerinin eline geçtiğini duyurmuştu.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Vitaliy Çurkin, dün BM Güvenlik Konseyi’ndeki “Suriye” gündemli acil toplantıda, akşam saatlerinde Doğu Halep’teki muhaliflerin bölgeyi terk etmesi için anlaşma sağlandığını açıklamıştı.

Rus elçi ayrıca sivillerin kentte kalabileceğini belirterek, “Hiç kimse sivillere zarar vermeyecek” demişti.

Muhalifler de bölgede kalanların tahliye edilmesi için ateşkes anlaşmasına varıldığını açıklamıştı.

Anlaşmaya Türkiye’nin arabuluculuk ettiği bildirilirken, Türkiye ve Rusya’nın anlaşmanın garantörleri olduğu öne sürülmüştü.

Tahliyeler, Suriye’nin en büyük konumunda bulunan Halep’te dört yıldır devam çatışmaların sona erdiği anlamına geliyor. Halep, 4 yıldır “rejimin kontrolündeki batı” ve “muhaliflerin kontrolündeki doğu” olmak üzere ikiye ayrılmıştı.

Doğu Halep’teki muhaliflerden Şam Cephesi’nden bir yetkili, Doğu Halep’teki kişilerin büyük kısmının ayrılmasının beklendiğini söyledi. Aynı yetkili, tahliyede önceliğin yaralılara verileceğini kaydetti

Halep’in doğusunda tam olarak kaç bin kişinin yaşadığı bilinmiyor. BM 50 bin kişinin olduğunu tahmin ederken, yerel kaynaklar rejim güçlerinin eline geçen bölgelerden gelenlerle bu rakamın 100 bine ulaşmış olabileceğini vurguluyor.

Etiketler :
SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER