Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Halep’te yaralıları taşıyan ilk konvoy yolda

Suriye’nin Halep kentinde önceki gece ilan edilen ve ertesi gün bozulan ateşkesin bu sabaha karşı yeniden sağlandığı belirtildi. Suriyeli aktivistler de yaralıları ve hastaları taşıyan ilk konvoyun Halep’in doğusundan kentin batısına doğru hareket ettiğini açıkladı. Bir muhalif yetkili, yeni ateşkesin TSİ 03.30’da devreye girdiğini ifade etti. Anlaşmanın sağlanmasının ardından konuşan Suriyeli bir yetkili de Doğu […]

15 Aralık 2016 - 10:09 'de eklendi ve 472 kez görüntülendi.
Halep’te yaralıları taşıyan ilk konvoy yolda

Suriye’nin Halep kentinde önceki gece ilan edilen ve ertesi gün bozulan ateşkesin bu sabaha karşı yeniden sağlandığı belirtildi. Suriyeli aktivistler de yaralıları ve hastaları taşıyan ilk konvoyun Halep’in doğusundan kentin batısına doğru hareket ettiğini açıkladı.

Bir muhalif yetkili, yeni ateşkesin TSİ 03.30’da devreye girdiğini ifade etti. Anlaşmanın sağlanmasının ardından konuşan Suriyeli bir yetkili de Doğu Halep’teki silahlı kişilerin tahliyesini düzenleyen operasyonun başladığını söyledi.

Esad rejiminin destekçisi olan Lübnanlı Şii Hizbullah örgütünün medya birimi ise bu sabah yaptığı açıklamada, bozulan ateşkesin gece boyunca devam eden temaslar neticesinde devreye girdiğini duyurmuştu.

Türkiye’nin arabuluculuğu ile önceki gün saat 19.00 sularında, Rusya öncülüğündeki rejim güçleri ile Doğu Halep’teki silahlı muhalif gruplar arasında ateşkes yapılmıştı. Varılan anlaşmada, sivillerin ve silahlı muhaliflerin Doğu Halep’ten güvenli bir şekilde tahliye edilmeleri ve Halep’in güneybatısında bulunan muhaliflerin kontrolündeki İdlib iline nakledilmeleri öngörülmüştü.

Ancak İran komutasındaki Şii milisler ile rejim ordusu, bölgeden ilk etapta çıkarılmak istenen yaralılara izin vermemiş, sabah saatlerinde de ateşkesi ihlal etmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin de Suriye’nin doğu Halep bölgesinde ateşkesi ihlal eden rejim güçleri ile destekçilerinin büyük bir olasılıkla savaş suçu işlediğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtmişti.

Yazılı açıklama yapan Hüseyin, “ateşkesin bozulmasının nedenleri tartışılırken Suriye hükümetine bağlı güçlerle onların müttefiklerinin, küçük bir alana sıkışmış sivillere yönelik çok daha şiddetli bir bombardıman başlatmasının, neredeyse kesin bir şekilde uluslararası hukukun ihlali olduğunu ve büyük bir olasılıkla da savaş suçu oluşturduğunu” ifade etmişti.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER