Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Halep’te flaş gelişme: Tahliye konvoyuna ateş açıldı

Suriye’nin Halep kentinde ilan edilen ancak bir gün sonra bozulan ateşkes sabaha karşı tekrar sağlanırken, İran komutasındaki Şii milisler, kuşatma bölgesinden tahliye edilmek için beklenen sivillerin konvoyuna ateş açtı. Saldırı ile ilgili açıklama yapan Türk Kızılayı, 4 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Rusya ise 5 bin muhalif ve ailenin Doğu Halep’ten tahliyesinin başladığını açıkladı. Tahliye işlemlerine […]

15 Aralık 2016 - 13:56 'de eklendi ve 461 kez görüntülendi.
Halep’te flaş gelişme: Tahliye konvoyuna ateş açıldı

Suriye’nin Halep kentinde ilan edilen ancak bir gün sonra bozulan ateşkes sabaha karşı tekrar sağlanırken, İran komutasındaki Şii milisler, kuşatma bölgesinden tahliye edilmek için beklenen sivillerin konvoyuna ateş açtı.

Saldırı ile ilgili açıklama yapan Türk Kızılayı, 4 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Rusya ise 5 bin muhalif ve ailenin Doğu Halep’ten tahliyesinin başladığını açıkladı.

Tahliye işlemlerine Türk Kızılayı’na ait ambulansların katıldığı bildirilirken, bir Rus askeri yetkilisi, tahliye edilmesi planlanan kişilerin, 21 kilometre uzunluğunda olan insani koridor üzerinden götürüleceğini açıkladı.

Öte yandan 20’den fazla otobüsün tahliye için rejim kontrolünde bulunan bölgeden muhaliflerin kontrolünde olan mahallelere doğru hareket ettiğini söyledi.

AB Bakanı Ömer Çelik, dünyanın Halep utancıyla yüzleşmesi gerektiğini ifade ederek koridorun açılmasının sabote edildiğini bildirdi.

Bu arada Halep’in doğusundaki gelişmeler nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısı’nda muhtemel yaralı gelişlerine karşın ambulans bekletiliyor.

Öğle saatlerinde Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, tahliye konvoyuna İran’ın desteklediği Şii milislerin saldırdığını ve 4 kişinin öldüğünü söyledi. Kınık, 40’ı ağır 500 yaralının olduğu bilgisini de paylaştı.

Görgü tanıkları, ambulansların yaralıları tahliye edebilmek için Doğu Halep’teki muhaliflerin kontrolündeki bölgeye doğru harekete geçtiğini söyledi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık da konvoyun yeniden yola çıkması için anlaşıldığını ifade etti.

Öte yandan İran destekli Şii milislerin cephe hatlarından keskin nişancılar tarafından sivillerin üzerine ateş açıldığı vurgulandı.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER