Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Halep’in doğusundaki tahliye tamamlandı

Suriye’de Beşşar Esad rejimi ve rejim yanlısı yabancı teröristlerin kuşatması altındaki doğu Halep’ten ve muhaliflerin kontrolündeki Fua ve Kefreya beldelerinden tahliyeler karşılıklı olarak sona erdi. Kuşatma altında bulunan doğu Halep’ten son olarak çoğunluğu silahlı muhalifleri taşıyan 5 otobüs, 30 araçtan oluşan son tahliye konvoyu ile çıktı. Ramuse’deki rejimin kontrol noktasından hareket eden yaklaşık bin kişilik […]

23 Aralık 2016 - 20:09 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi.
Halep’in doğusundaki tahliye tamamlandı

Suriye’de Beşşar Esad rejimi ve rejim yanlısı yabancı teröristlerin kuşatması altındaki doğu Halep’ten ve muhaliflerin kontrolündeki Fua ve Kefreya beldelerinden tahliyeler karşılıklı olarak sona erdi.

Kuşatma altında bulunan doğu Halep’ten son olarak çoğunluğu silahlı muhalifleri taşıyan 5 otobüs, 30 araçtan oluşan son tahliye konvoyu ile çıktı. Ramuse’deki rejimin kontrol noktasından hareket eden yaklaşık bin kişilik konvoy da Halep’in batısındaki muhaliflerin kontrolündeki Raşidin bölgesine yöneldi.

Halep’ten son olarak 10 otobüs ve 420 özel aracın bulunduğu konvoyla yaklaşık 3 bin 500 kişi tahliye edildi.

İdlib’te muhaliflerin kuşatmasında bulunan Fua ve Kefreya beldelerinden yaklaşık olarak 250 kişi Halep’in batısındaki rejim bölgelerine vardı.

Halep’in doğusundan muhaliflerin de çıkmasıyla Halep kent merkezi tamamen Esad ordusu ve rejim yanlısı yabancı terör gruplarının kontrolüne girmiş oldu.

Tahliyelerin başladığı 15 Aralık Perşembe gününden beri Halep’ten 45 bin civarında sivil ve muhalif, yüzlerce otobüs ve binlerce sivil araçla Halep’ten çıkış yaptı. Rejim yanlısı yabancı terörist grupların kontrolündeki Fua ve Kefreya’dan ise toplamda 2 bin kişi tahliye edildi.

Doğu Halep’ten siviller ve muhalifleri tahliye eden ilk konvoy 15 Aralık’ta yola çıkmıştı. Bölgeden ayrılan sivil ve muhalif savaşçılar, Türkiye sınırında yer alan muhaliflerin kontrolündeki İdlib’e nakledilmişti. İdlib kenti, Hatay’ın karşısında yer alıyor.

İranlı General Seyid Cevad komutasındaki rejim yanlısı terör grupları, geçen perşembe ve cuma günü, doğu Halep’ten rejim bölgesine giden tahliye konvoylarına saldırmış, toplam 18 sivili öldürmüştü.

Etiketler :
SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER