Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Fransa ve İskoçya’da camilere saldırı

Fransa’da cami kundaklandı, İskoçya’da ise cami duvarına İslam karşıtı ve ırkçı ifadeler yer alan yazılar yazıldı. Avrupa’da İslam düşmanlığı giderek tırmanıyor. Fransa’nın kuzeyindeki Chateau Thierry kasabasında bir cami kundaklandı. Kimliği belirlenemeyen saldırganlar tarafından sabahın erken saatlerde düzenlenen kundaklama eylemi sonucunda camide maddi hasar meydana geldi. Picardie Bölgedeki Camiler Birliği saldırıyı kınayarak, “Ülkemizin her zamankinden daha […]

18 Aralık 2016 - 22:46 'de eklendi ve 441 kez görüntülendi.
Fransa ve İskoçya’da camilere saldırı

Fransa’da cami kundaklandı, İskoçya’da ise cami duvarına İslam karşıtı ve ırkçı ifadeler yer alan yazılar yazıldı.

Avrupa’da İslam düşmanlığı giderek tırmanıyor. Fransa’nın kuzeyindeki Chateau Thierry kasabasında bir cami kundaklandı. Kimliği belirlenemeyen saldırganlar tarafından sabahın erken saatlerde düzenlenen kundaklama eylemi sonucunda camide maddi hasar meydana geldi. Picardie Bölgedeki Camiler Birliği saldırıyı kınayarak, “Ülkemizin her zamankinden daha fazla sağduyu ve beraberliğe ihtiyacı  olduğu bir dönemde bu tür bir saldırı haberi bizi şoke etti.” denilen  açıklamada,”Cami cemaati ve bölgede yaşayan Müslümanlarla dayanışma içinde  olduğumuzu ifade etmek isteriz” ifadelerini kullandı.

Fransa’da İslamofobi ile Mücadele Merkezi’nin verilerine göre ülkedeki Müslümanlara yönelik saldırılar katlanarak artıyor.

İskoçya’daki Cumbernauld  Camisi’nin duvarına da sprey boya ile İslam karşıtı ve ırkçı ifadeler içeren yazılar  yazıldı . Olayın ardından açıklama yapan İskoçya polisi, caminin 2  duvarına sprey boya ile “Sarazenler* evinize gidin” ve “Deus Vult”** ifadelerinin yazıldığı belirtildi.

Eylemin cuma akşamı 20.30 ile cumartesi sabahı 07.30 arasında gerçekleştirildiğinin sanıldığını bildiren belirten yetkililer, olayın nefret suçu olarak ele alındığını söyledi.

Polis, soruşturmanın devam ettiğini ifade ederken, cami yetkilileri saldırının bölgedeki Müslüman toplumu endişelendirdiğini söyledi.

Hafta başında da İngiltere’nin başkenti Londra’daki bir tren istasyonunda “Müslüman  öldürmek istiyorum” diye bağıran bir kişi bir Müslüman’ı bıçaklamıştı. Saldırıda göğsünden ve gözünden yaralanan Muhammed Askar’ın görme yetisinde kayıp olabileceğinden endişe ediliyor. Polis ise olayın “terör saldırısı olarak görülmediğini” açıklamıştı.

*Haçlı Seferleri sırasında Avrupalı savaşçıların Müslümanlara taktığı ad

** Latince:Tanrı İstiyor

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER