reklam

13 Aralık 2016

BM’den çağrı: Halep’teki sivilleri koruyun!BM’den çağrı: Halep’teki sivilleri koruyun!

Birlemiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye’de rejimin geniş bir alanda kontrolü ele geçirdiği Halep’te tüm taraflara, özellikle de Esad rejimine sivillerin korunması çağrısı yaptı.BM Genel Sekreteri Ban, Halep’te sivillerin üzerinde baskı ve şiddet ile ilgili bilgilerin geldiğine dikkat çekti.

Ban’dan önce açıklama yapan BM İnsan Hakları Danışması Jan Egeland ise hükümet yanlısı milislerin sivillere yönelik ihlaller yapması durumunda bu durumdan Suriye ve Rusya’nın sorumlu tutulacağını ifade etti.

Halep’teki muhalifler rejim ordusunun ilerleyişi karşısında büyük kayıplar veriyor.

Ban’ın sözcüsü Stephen Dujarric, “BM Genel Sekreteri’nin, Halep’te geçtiğimiz saatlerde gelen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivile karşı zulüm haberleriyle ilgili uyarıda bulunduğunu” açıkladı.

Dujarric, “BM’nin bu haberleri bağımsız olarak doğrulatamadığını vurgulamakla birlikte tüm taraflara kaygılarını ilettiğini” vurguladı.Sözcü Dujarric, “Ban’ın, Suriye özel temsilcisini, ilgili tarafları takip etmekle görevlendirdiğini” kaydederken, konu ile ilgili henüz Suriye ya da Rusya’dan herhangi bir açıklama gelmedi.

Doğu Halep’in yüzde 90’dan fazlasının rejim güçleri tarafından kontrol edilirken, pazartesi günü Suriyeli Korgeneral Zaid El-Salih, “isyancılar için zaman kalmadığını ya teslim olacaklarını ya da öleceklerini” söylemişti. On binlerce sivilin Doğu Halep’te olduğu bilgisi de veriliyor.

Suriye devlet televizyonu da pazartesi akşamındaki yayınında, Suriye ordusunun nihai zafere yakın olduğu haberleri üzerine Haleplilerin kutlamalar yaptıklarını belirtti.

Televizyon, kutlama görüntülerini de yayınladı.

Dört yıl içinde Halep fiili olarak ikiye bölünmüş durumdaydı. Kentin batısı hükümet, doğusu ise muhaliflerin kontrolüne geçmişti.

Suriye ordusu Rusya’nın hava güçleri ve İran destekli milislerin yardımıyla eylül ayında büyük bir operasyona başlatmıştı.Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ