Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

‘BM Halep için geç kaldı’

Halep’teki hava bombardımanları ve rejim yanlısı teröristlerin yüzlere sivili öldürmelerinin ardından gelen BM Güvenlik Konseyi kararının gecikmiş bir karar olduğu belirtiliyor. BM Güvenlik Konseyi’nin Halep’e uluslararası gözlemci konuşlandırma kararı uzun süren müzakerelerin sonunda alınmıştı. Kararın ardından açıklama yapan İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, uzun uğraşlarla Suriye için BMGK’dan karar çıkarılabildiğini ifade ederek Rusya’nın vetolarının […]

20 Aralık 2016 - 20:39 'de eklendi ve 449 kez görüntülendi.
‘BM Halep için geç kaldı’

Halep’teki hava bombardımanları ve rejim yanlısı teröristlerin yüzlere sivili öldürmelerinin ardından gelen BM Güvenlik Konseyi kararının gecikmiş bir karar olduğu belirtiliyor.

BM Güvenlik Konseyi’nin Halep’e uluslararası gözlemci konuşlandırma kararı uzun süren müzakerelerin sonunda alınmıştı. Kararın ardından açıklama yapan İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, uzun uğraşlarla Suriye için BMGK’dan karar çıkarılabildiğini ifade ederek Rusya’nın vetolarının engellediğini söyledi.

Rusya’nın da ikna edilmesiyle birlikte kararın alınabildiğini bildiren Rycrofrt, “Halep için kabul edilen BMGK kararı acı verici biçimde geç bir adım. Şimdi önemli olan başta Rusya, İran ve Suriye olmak üzere tüm tarafların bu kararı harfiyen uygulamaya geçirmesi” diye konuştu.

Tasarıyı hazırlayan Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre ise, kararın uygulanıp uygulanmadığını takip edeceklerini söyleyerek, “Bu BMGK kararı, Halep için gecikmiş zayıf bir umut ışığı… Kararın amacı yeni bir Srebrenitsa yaşanmasını önlemek” dedi.

Suriye rejiminin temsilcisi olan Beşar Caferi ise kararı eleştirdi ve bölgede gözlemciler bulunduğunu, İngiltere ve Fransa’nın provokasyon amacıyla böyle bir tasarıyı Konsey’e getirdiğini iddia etti.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da oylamadan sonra yaptığı açıklamada, Halep’teki tahliyelerin kaos içinde yapıldığını, insanların saatler boyu buz gibi havada bekletildiğini ve bunlardan bazılarının hayatını kaybettiğini söyledi.

Power,””Bu kararla en azından sivillerin Halep’ten tahliyesi gözlemlenebilecek ve rejim ile müttefiklerinin bugüne kadar işledikleri suçları devam ettirmelerine karşı caydırıcı önlem alınabilecek” ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER