Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon veda etti

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, diplomat ve çalışanlara veda etti. On yıldır sürdürdüğü genel sekreterlik görevini Antonio Guterres’e devreden Ban’ın, Birleşmiş Milletler binasındaki son gününde oldukça duygusal anlar yaşandı. BM çalışanları ve diplomatik misyon temsilcilerine hitaben bir konuşma yapan Ban, insanlık için hizmet eden ekibinden, diplomatik misyonlardan gurur duyduğunu belirtti. Ban Ki Moon, […]

01 Ocak 2017 - 17:51 'de eklendi ve 597 kez görüntülendi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon veda etti

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, diplomat ve çalışanlara veda etti.

On yıldır sürdürdüğü genel sekreterlik görevini Antonio Guterres’e devreden Ban’ın, Birleşmiş Milletler binasındaki son gününde oldukça duygusal anlar yaşandı.

BM çalışanları ve diplomatik misyon temsilcilerine hitaben bir konuşma yapan Ban, insanlık için hizmet eden ekibinden, diplomatik misyonlardan gurur duyduğunu belirtti. Ban Ki Moon, görevde bulunduğu on yıl boyunca savunmasız insanların korunmasını amaçladığını, sessiz insanların sesi olduğunu belirtti.

Ban, Birleşmiş Milletler çalışanlarına “Rüyalarınızdan, inanmaktan ve çalışmaktan asla vazgeçmeyin” dedi.

Yeni yıla girilmesiyle birlikte görevinin sona erdiğini belirten Ban, “Kendimi masal kahramanları gibi hissediyorum” dedi.

Son on yıldır çok konuştuğunu ifade eden Ban, “Bu kez çok önemli bulduğu iki kelimeyi söyleyeceğim. ‘Teşekkür ederim’” sözleriyle veda etti. Birleşmiş Milletler çalışanları 8’inci BM Genel Sekreteri Ban’ı alkışlarla uğurladı.

Görevine 1 Ocak 2007 yılında başlayan Ban, görevi süresince sayısız krizle boğuştu. Başta Ortadoğu ve Afrika’daki iç savaşlar olmak üzere çok sayıda ülkede yaşanan savaşları önlemek için yoğun çaba sarf etti. BM onun döneminde uluslararası terör konusunda mücadele etmek için ciddi adımlar attı.

Ban Ki Moon, insan haklarına önem verdi. Dünyada açlıkla ve yoksullukla mücadele edecek küresel yeni projeler onun döneminde hayata geçirildi. Hayali olan iklim değişikliğini projesini hayata geçirdi.

Ban’ ın on yılda çözemediği sorunların başında ise Suriye’deki iç savaş yer aldı. Kıbrıslı liderlerle defalarca bir araya gelen Ban, kendi döneminde çözmeyi çok istediği Kıbrıs konusunda uzlaşmayı sağlayamadı.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER