Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

BM: Arakanlı Müslümanlar tecavüze uğruyor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Arakanlı Müslümanlarla ilgili yaptığı açıklamada, Myanmar hükümetinin tutumunu kınadı. El Hüseyin, “Arakanlı Müslümanların öldürüldüklerine, tecavüze ve kötü muameleye maruz kaldıklarına yönelik bilgiler ulaştığını” açıkladı. BM yetkilisi, Myanmar hükümetinin uygulamalarını “amaçlananın aksi sonuçlar yaratabilecek, zalimce” diye nitelendirdi. El Hüseyin yazılı açıklamasında “Ciddi insan hakları ihlallerine ilişkin iddiaların […]

17 Aralık 2016 - 16:29 'de eklendi ve 521 kez görüntülendi.
BM: Arakanlı Müslümanlar tecavüze uğruyor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Arakanlı Müslümanlarla ilgili yaptığı açıklamada, Myanmar hükümetinin tutumunu kınadı.

El Hüseyin, “Arakanlı Müslümanların öldürüldüklerine, tecavüze ve kötü muameleye maruz kaldıklarına yönelik bilgiler ulaştığını” açıkladı.

BM yetkilisi, Myanmar hükümetinin uygulamalarını “amaçlananın aksi sonuçlar yaratabilecek, zalimce” diye nitelendirdi.

El Hüseyin yazılı açıklamasında “Ciddi insan hakları ihlallerine ilişkin iddiaların düzmece denilerek sürekli reddedilmesi, bağımsız gözlemcilerimizin Rakhin’de en kötü etkilenen bölgelere ziyaretine izin verilmemesiyle birlikte değerlendirildiğinde, mağdurlara büyük hakaret ve hükümetin uluslararası insan hakları çerçevesindeki sorumluluklarını yerine getirmemesi anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı.

El Hüseyin, hükümetin sakladığı bir şey yoksa neden gözlemcilere izin vermek için bu kadar isteksiz davrandığını da sordu.

Myanmar ordusu, Rakhin eyaletindeki operasyonlarda en az 86 Arakanlı Müslüman’ı öldürüldü. Operasyonlar nedeniyle yaklaşık 27 bin kişi göç etti. Göç eden kişilerdin çoğunluğu da çoğu sınırı geçerek Bangladeş’e ulaştı.

Myanmar hükümeti, Nobel Barış Ödülü sahibi politikacı Aung San Su Ki liderliğinde ve bu hükümet, Arakan Müslümanlarına karşı olumsuz tutumu nedeniyle uluslararası eleştirilerle karşı karşıya kalıyor.

“Birmanya” adıyla da tanınan Myanmar’da hükümet, “terörle mücadele ettiğini” iddia ederken insan haklarının ihlal edildiğine yönelik iddiaları da kabul etmiyor.

Rakhin eyaletinin kuzey kısmına bağımsız gazetecilerin girmesine de izin verilmiyor.

New York merkezli insan hakları kuruluşu Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü), yayımladığı raporunda, yeni uydu fotoğraflarının yakılan Arakan köyleriyle Myanmar ordusu arasındaki ilişkiyi belgelediğini belirtmişti. Hükümet ise rapor hakkında açıklama yapmadı.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER