Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Avrupa’da ‘saatli bomba’ korkusu

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen ile İsviçre istihbarat şefi Markus Seiler, Irak ve Suriye’den Avrupa ülkelerine dönen savaşçılarla ilgili endişelendiklerini ifade ederek, “Dönenlerin çoğu işleyen saatli bomba gibi” dedi. Maassen ve Seiler, Almanya’da yayınlanan Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi için ortaklaşa bir makale kaleme aldı. Fransa, Belçika ve Almanya’da terör örgütlerinin düzenlediği saldırıların “özgürlük […]

20 Aralık 2016 - 22:07 'de eklendi ve 493 kez görüntülendi.
Avrupa’da ‘saatli bomba’ korkusu

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen ile İsviçre istihbarat şefi Markus Seiler, Irak ve Suriye’den Avrupa ülkelerine dönen savaşçılarla ilgili endişelendiklerini ifade ederek, “Dönenlerin çoğu işleyen saatli bomba gibi” dedi.

Maassen ve Seiler, Almanya’da yayınlanan Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi için ortaklaşa bir makale kaleme aldı.

Fransa, Belçika ve Almanya’da terör örgütlerinin düzenlediği saldırıların “özgürlük ve güvenlik” konularıyla ilgili siyasi ve toplumsal tartışmaları gündeme getirdiği hazırlatılan makalede, daha fazla güvenliğin daha az özgürlük anlamına geleceği gibi bir düşünceninh oluştuğu vurgulandı.

Yazıda, bunun doğru olmadığı, güvenliğin özgürlüğün karşısında yer almadığı, aksine güvenliğin özgürlüğün sağlanması için bir araç olduğu ifade edildi.

Mevcut güvenlik durumu nedeni ile sınırların iç ve dış güvenlik çerçevesinde kontrolünün zorlaştığı ifade edilen makalede, “Uluslararası krizler artık izole biçimde sadece bölgelerde yaşanmıyor, tam tersine bağımsız ülkelere de etki ediyor. Ayrıca modern bilişim teknikleri, aşırılıkçı gelişmeleri ulusal ve küresel anlamda güçlendirmeye yardım ediyor. Bu teknikler az bir maddi kaynak karşılığında içerik ve mesajın hızlı yayılmasını sağlıyor” denildi.

İsviçreli ve Alman istihbarat şefleri, makalelerinde DEAŞ ile ilgili olarak, “Günümüzde dünya genelinde destekçi ve daha küçük terör örgütlerini kazanmaya çalışan DEAŞ, değişik kültürdeki insanlara artan oranda seslenmeye gayret gösteriyor” değerlendirmesinde bulundular.

Son dönemde DEAŞ’ın hakimiyet alanını genişletemediğini ancak bu durumun tehlikenin geçtiği anlamına gelmeyeceğinin altını çizen Maassen ve Seiler, DEAŞ’ın “halkı kutuplaştırmak için toplumlar arasına şiddet sarmalını bir kama gibi soktuğunu” ifade etti.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER