Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

‘Arakan’da Müslümanlara yönelik tehlike büyüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Myanmar Özel Danışmanı Vijay Nambiar, Myanmar’ın güneyinde yer alan Arakan eyaletinde “işlerin çığırından çıkabileceğini” ifade etti. BM’nin Arakan’daki gelişmelerden endişeli olduğunu belirten Nambiar, eyalette işlerin çığırından çıkma tehlikesinin bulunduğunu, Myanmarlı liderlerin, Arakanlılara ve uluslararası topluma güvence vermek için daha çok çaba göstermesi gerektiğini söyledi.y Arakan’da yerlerinden edilen insanların çaresizliği, özellikle […]

21 Aralık 2016 - 20:08 'de eklendi ve 406 kez görüntülendi.
‘Arakan’da Müslümanlara yönelik tehlike büyüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Myanmar Özel Danışmanı Vijay Nambiar, Myanmar’ın güneyinde yer alan Arakan eyaletinde “işlerin çığırından çıkabileceğini” ifade etti.

BM’nin Arakan’daki gelişmelerden endişeli olduğunu belirten Nambiar, eyalette işlerin çığırından çıkma tehlikesinin bulunduğunu, Myanmarlı liderlerin, Arakanlılara ve uluslararası topluma güvence vermek için daha çok çaba göstermesi gerektiğini söyledi.y

Arakan’da yerlerinden edilen insanların çaresizliği, özellikle Rohingyaların durumunun çok kötü olduğunu dile getiren Nambiar, Durumun iyileştirilmesi için çok az şey yapıldığını vurgulayarak halkta gittikte artan bir çaresizlik duygusunun hakim olduğunu kaydetti.

Arakan eyaletinde 9 Ekim tarihinde karakollara yönelik saldırıların ardından Rohingyaları hedef alan şiddet eylemlerinin şaşırtıcı olmadığını belirten Nambiar, ancak şiddet eylemlerinin öncekilerden farklı olduğuna vurgu yaptı. Nambiar , “Geçmişteki saldırılar dağınık ve rastgele biçimde iki toplumu (Budistler ve Müslümanlar) da etkiliyordu. Son saldırılar ise böyle değil. Eğitilmiş gruplar tarafından düzenlendi ve güvenlik güçleri tarafından yönetildi” ifadelerini kullandı.

Ülkede karakollara yönelik olarak yapılan saldırıların kesin bir dille kınanması gerektiğini bildiren Nambiar, Arakan’dan alınan bilginin resmi kanal denetiminden geçerek kendilerine ulaştığını vurgulayarak bu nedenle gerçekliğinin sorgulanamadığını söyledi. Nambiar, “Yaşananlar hakkında söylentiler ve abartılı anlatımlar var” dedi.x

Vijay Nambiar, son şiddet olaylarında can verenlerin ve yerlerinden olanların sayısının doğrulanamadığını, Myanmar hükümetinin Birleşmiş Milletler’in çağrılarına rağmen eyalete erişimi engellemeyi sürdürdüğünü de açıkladı.

Arakanlı Müslümanlar dayanışma grupları, operasyonların başladığı günden beri eyalette 400 Müslümanın öldürüldüğünü ileri sürüyor. Buna karşın Myanmar hükümeti ölü sayısını 86 olarak açıkladı.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER