Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

ABD’de seçim sistemine ağır eleştiri

ABD’nin karmaşık olan seçim sistemi ve son seçimde de olduğu gibi en fazla oyu almanın başkanlığa yetmemesi, sistemle ilgili yoğun eleştirileri de beraberinde getiriyor. ABD’deki başkanlık seçimleri iki aşamalı yapılıyor. Sandık başına giden halk, öncelikle seçici delegeleri tespit ediyor, ardından da bu delegeler başkan için oy kullanıyor. Donald Trump, seçici kurulun yaptığı toplantıda 538 üyeden […]

21 Aralık 2016 - 20:48 'de eklendi ve 460 kez görüntülendi.
ABD’de seçim sistemine ağır eleştiri

ABD’nin karmaşık olan seçim sistemi ve son seçimde de olduğu gibi en fazla oyu almanın başkanlığa yetmemesi, sistemle ilgili yoğun eleştirileri de beraberinde getiriyor.

ABD’deki başkanlık seçimleri iki aşamalı yapılıyor. Sandık başına giden halk, öncelikle seçici delegeleri tespit ediyor, ardından da bu delegeler başkan için oy kullanıyor.

Donald Trump, seçici kurulun yaptığı toplantıda 538 üyeden 304 delegenin oyunu alarak başkanlığını garanti altına almıştı.

Ülkede 8 Kasım’da yapılan seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Demokrat aday Hillary Clinton’ın, Trump’tan 2,8 milyon daha fazla oy almasına rağmen 232 seçici kurul üyesi çıkarabilmesi, sistemi tartışmaya açtı.

Seçim kampanyası süresince Clinton’ı destekleyen ve Trump’ı acımasızca eleştiren New York Times gazetesi, başyazısında sistemin değiştirilmesi için çağrı yaptı.

Editör kurulu tarafından hazırlanan yazıda, “Evet kurallara göre Trump kazandı ancak bu kuralların Amerikan halkının iradesini yansıtacak ve daha katılımcı bir demokrasiyi sağlayacak şekilde değişmesi gerekir” ifadesine yer verildi.

Makalede, halkın doğrudan başkan adayına oy vermesi ve en fazla oy alanın başkan seçilmesinin tüm ABD vatandaşlarının nerede yaşarlarsa yaşasınlar eşit olmalarını sağlayacağı ileri sürüldü.

Amerikan halkının sistemin değişmesi ve diğer tüm seçimlerde olduğu gibi en fazla oyu alanın kazanmasını istediği belirtilen yazıda, seçim sisteminin değiştirilmesi ile ilgili ülke genelinde yapılan anketlerde yüzde 70 civarında destek olduğu vurgulandı.

Başkanlığa seçilen Trump da Barack Obama’nın kazandığı 6 Kasım 2012 seçimlerinin ardından Twitter’dan, “Seçiciler kurulu demokrasi için bir felaket” paylaşımı yapmıştı.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER