Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

AB Türkiye konusunda uzlaşamadı

Avrupa Parlamentosu (AP), son dönemde Türkiye’de yaşanan gelişmelerle ilgili müzakerelerin dondurulması tavsiyesi içeren bir karar almıştı ve Ankara-Brüksel ilişkilerinin geleceği de tartışma konusu olmuştu. Avrupa Birliği dışişleri bakanları da müzakerelerin geleceğini Genel İşler Konseyi’nde masaya yatırdı. Türkiye ile müzakerelerin durdurulmasını isteyen ve veto hakkını kullanabileceğini ilan eden Avusturya dediğini yaptı. Avusturya, beş saatlik toplantıda müzakerelerin […]

14 Aralık 2016 - 13:31 'de eklendi ve 527 kez görüntülendi.
AB Türkiye konusunda uzlaşamadı

Avrupa Parlamentosu (AP), son dönemde Türkiye’de yaşanan gelişmelerle ilgili müzakerelerin dondurulması tavsiyesi içeren bir karar almıştı ve Ankara-Brüksel ilişkilerinin geleceği de tartışma konusu olmuştu.

Avrupa Birliği dışişleri bakanları da müzakerelerin geleceğini Genel İşler Konseyi’nde masaya yatırdı.

Türkiye ile müzakerelerin durdurulmasını isteyen ve veto hakkını kullanabileceğini ilan eden Avusturya dediğini yaptı. Avusturya, beş saatlik toplantıda müzakerelerin devamının doğru olmadığı görüşünü sürdürdü.

Bu konuda Avusturya yalnız kaldı ve birliğe üye diğer ülkeler, taslak sonuç bildirisini sertleştirdi ve mevcut ortamda yeni başlıkların açılmasının düşünülmediği vurgulayarak müzakerelerin devamından yana bir tavır sergiledi.

Parlamentoda devam eden yoğun tartışmaya karşın taraflar pozisyonlarında değişiklik yapmadı ve Avusturya, 27 Avrupa Birliği üyesinin müzakerelerin devamına yönelik isteğine geçit vermedi. 27 ülke de Avusturya’nın müzakerelerin dondurulması talebini geri çevirdi ve ortak karar üzerinde anlaşma sağlanamadı.

Avrupa Birliği üyelerinin tamamı onay vermediği için de genişlemeye yönelik sonuç bildirisi yayımlanamadı. Avrupa Birliği Dönem Başkanı Slovakya, “dönem başkanlığı” bildirisi yayınlayabildi.

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Slovakya’nın Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak, gündemdeki ana konulardan birisinin genişleme süreci olduğunu kendilerinin sonuç bildirisi çıkmasını beklediklerini ancak diğer 27 ülkeye rağmen bir ülkenin desteklemediği için sonuç bildirisini değil, Türkiye’yi de kapsayan bir başkanlık açıklamasını yayımladıklarını ifade etti. Bu açıklama “Avrupa Birliği kararı” geçmiyor.

Bu gelişmeler ışığında yarın Brüksel’de bir araya gelecek olan Avrupa Birliği ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek zirvede konunun ele alınması mümkün olmayacak.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER